W roku 2017 na drogach Unii Europejskiej w wyniku wypadków zginęło ponad 25 tys. osób. W konsekwencji takich zdarzeń drogowych pojawiają się trwały szkody nie tylko fizyczne, ale również psychiczne, które bardzo często pozostają ukryte, dlatego poszkodowani w wypadkach zmagają się z nimi sami. Skutki emocjonalne przeżytego urazu mogą być bardzo różne i zależą w dużej mierze od indywidualnych cech uczestnika wypadku. Brak prawidłowej terapii może prowadzić do utraty równowagi psychicznej lub wręcz uniemożliwiać codzienne funkcjonowanie.
Gdzie szukać pomocy?
W dzisiejszych czasach korzystanie z pomocy psychologów przestaje być już na szczęście tematem tabu. Psychoterapia nie jest już objawem słabości, a jedynie dojrzałości i chęci poradzenia sobie z traumą, która utrudnia codzienne życie. Jeśli jesteśmy poszkodowani i potrzebujemy pomocy psychologicznej po wypadku, bez zbędnej zwłoki powinniśmy zgłosić się na specjalistyczną konsultację i podjąć leczenie.
W jaki sposób wywalczyć pokrycie kosztów?
Istotną kwestią jest również to, że ewentualne koszty leczenia może w całości pokryć OC sprawcy wypadku. Jeśli sprawca posiadał ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, poszkodowany w wypadku może ubiegać się o całkowity zwrot kosztów leczenia. W tym celu powoływany jest biegły psycholog, który stwierdza, czy poszkodowany powinien zostać otoczony opieką psychologiczną, jaka ma być jej forma oraz zakres, a także jakie leczenie farmakologiczne powinno zostać wdrożone.
Nie zwlekaj!
Wypadek drogowy i trauma, która po nim pozostaje, nie powinna trzymać nas w szachu. Jeśli więc uraz psychiczny spowodowany zdarzeniem drogowym nie pozwala nam normalnie funkcjonować, nie powinniśmy zwlekać z udaniem się po profesjonalną pomoc. Równowaga psychiczna jest równie ważna, co zdrowie i sprawność fizyczna, dlatego bardzo ważne jest, by w takich przypadkach sięgnąć po profesjonalną pomoc terapeutyczną, a także doradczą z zakresu walki o odszkodowanie i pokrycia kosztów ewentualnego leczenia.